Skip to content

Cart

Your cart is empty

Passion Fruit Perfumes

Passion fruit is more than sweetness: it adds juicy tartness that brightens florals and keeps creamy notes from feeling heavy.

Sort by

Save €4,90Confidential Private Gold Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 100mlConfidential Private Gold Lattafa Parfüm Flakon Unisex
Lattafa
Confidential Private Gold Eau de Parfum by Lattafa 100ml Sale price€25,00 Regular price€29,90(€250,00/l)
(5.0)
Save €5,00Lattafa Yara Tous Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Mango und KokosnussFlakon Yara Tous von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Yara Tous Lattafa Eau de Parfum 100ml Perfume Spray Sale price€24,90 Regular price€29,90(€249,00/l)
(5.0)
Konzentriertes Parfümöl Night Treasure - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Night Treasure - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.0)
Parfüm Chandratara Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Chandratara Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Fruit Parfümöl von Al Rehab mit Aprikose und Pfirsich
(4.0)
Parfümöl Miss Orient - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Miss Orient - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Starry Heavens - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Starry Heavens - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Leenah - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Leenah - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Lattafa Sakeena Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Passionsfrucht und ToffeeFlakon Sakeena von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Sakeena Lattafa Eau de Parfum 100ml Spray Sale price€29,90(€299,00/l)
(5.0)
Parfüm Scentimental Garden Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Scentimental Garden Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Night Treasure Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Night Treasure Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Yaara Yellow Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Yaara Yellow Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Elyna Parfümöl im Sultan Essancy ProduktflakonElyna Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Konzentriertes Parfümöl Scentimental Garden - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Scentimental Garden - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Elyna Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonElyna Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
(5.0)
Parfüm Saiyaan Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Saiyaan Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Dar Al Hub Parfüm Eau de Parfum 50ml Vaporisateur/Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleDar Al Hub Parfüm Eau de Parfum 50ml Vaporisateur/Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Parfümöl Memento Imperial - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Memento Imperial - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm True Legends Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm True Legends Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Rani Resham Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonParfüm Rani Resham Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Rani Resham Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-StyleRani Resham Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-Style

Passion fruit: juicy without being childish

The note suggests fruit pulp and a fine tart edge. That is why it can give even warm compositions a vividly energetic opening.

What follows matters

White florals make passion fruit radiant; coconut and vanilla smooth it out. Woods take it away from cocktail territory and give it a more contemporary feel.

Can it work in an evening scent?

Absolutely. The fruit needs a base that holds it, such as musk, amber or dry woods.