Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Sold outAttar Al Bakhour Eau de Parfum 35ml von Al-Rehab Vaporisateur/Spray Al Rehab | Oriental-Style
Sold outSave €7,35Ard Al Zaafaran Ahlam Al Arab Eau de Parfum 80ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleArd Al Zaafaran Ahlam Al Arab Eau de Parfum 80ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Ard Al Zaafaran Ahlam Al ArabEau de Parfum 80ml Sale price€17,90 Regular price€25,25
Parfümöl Ishq Dhahabi Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Ishq Dhahabi Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Lashira Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Lashira Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.9)
Bella Luxe perfume oil with orange, bergamot and jasmineBella Luxe fragrance oil with rose, vanilla and white musk
Sold outOud Fazza Eau de Parfum 50ml Vaporisateur/Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleOud Fazza Eau de Parfum 50ml Vaporisateur/Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Parfümöl Azita - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Azita - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.3)
Woody Oudh Aroma Parfümöl - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran Oud Mood Eau de Parfum 50ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
(5.0)
On saleCoco Black perfume oil with lime, lemon and roseCoco Black Sultan Essancy fragrance oil with narcissus, jasmine and geranium
Sultan Essancy
Coco Black Sultan Essancy Alcohol-Free Perfume Oil Sale priceFrom €3,00 Regular price€5,00
(1.0)
Parfüm Tomi Noir Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Tomi Noir Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Luna Lait Legere Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Luna Lait Legere Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Konzentriertes Parfümöl Tooty Musk von Swiss Arabian Swiss Arabian | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Tooty Musk von Swiss Arabian Swiss Arabian | Oriental-Style
(5.0)
Save €5,00Lattafa Maahir Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Safran und OudhFlakon Maahir von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Maahir Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€24,90 Regular price€29,90(€249,00/l)
Sold outSave €7,00Parfüm Huroof Al Hub Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleParfüm Huroof Al Hub Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Huroof Al Hub Eau de Parfum 100ml by Ard Al Zaafaran Perfume Spray Sale price€18,50 Regular price€25,50(€185,00/l)
Parfüm Mukhallat Dalaa Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Mukhallat Dalaa Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Bade'e Al Oud Honor And Glory Eau de Parfum 100 ml Flakon von LattafaFlakon von Lattafa Bade'e Al Oud Honor And Glory mit Zerstäuber in Nahaufnahme
Ameer Al Rehab Eau de Parfum 50ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleAmeer Al Rehab Eau de Parfum 50ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
(5.0)
Konzentriertes Parfümöl Fresh Breeze - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Fresh Breeze - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
French Coffee Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleFrench Coffee Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
Save €5,00Lattafa Golden Oud Asdaf Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Oudh und KaramellFlakon Golden Oud Asdaf von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Lattafa Golden Oud Asdaf Eau de Parfum 100ml Perfume Spray Sale price€24,90 Regular price€29,90(€249,00/l)
(3.0)
Parfüm Lychee Layla Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Lychee Layla Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Indian Queen - Attar Parfüm Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Indian Queen - Attar Parfüm Sultan Essancy | Oriental-Style
Konzentriertes Parfümöl Sweet Tender Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Sweet Tender Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(2.0)
Parfümöl Najaah - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Najaah - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Save €20,00Lattafa Yara Candy Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Erdbeere und VanilleFlakon Yara Candy von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Yara Candy Lattafa Eau de Parfum 100ml Perfume Spray Sale price€29,90 Regular price€49,90(€299,00/l)
(5.0)
Parfümöl Miss Orient - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Miss Orient - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Abila perfume oil with amber, patchouli and benzoinAbila Sultan Essancy perfume oil with sandalwood, vanilla and white musk
(5.0)
Parfümöl Zinat - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Zinat - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Oud Mirage Parfümöl von Al Rehab mit Oud und AmberOud Mirage Al Rehab Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-Style

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.