Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Vania Eau de Parfum bottle with matching packagingVania bottle with sour cherries and bitter almonds
(4.8)
Al Haramain Dhahab Konzentriertes Parfümöl 15ML Al Haramain | Oriental-StyleAl Haramain Dhahab Konzentriertes Parfümöl 15ML Al Haramain | Oriental-Style
Delainy Eau de Parfum by Sultan Essancy with bottle and packagingDelainy bottle by Sultan Essancy with pralines cinnamon and vanilla
(4.7)
Konzentriertes Parfümöl Soft von Al Rehab Al Rehab | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Soft von Al Rehab Al Rehab | Oriental-Style
(4.8)
Parfümöl Choco Musk von Al Rehab - Parfüm ohne Alkohol Al Rehab | Oriental-StyleParfümöl Choco Musk von Al Rehab - Parfüm ohne Alkohol Al Rehab | Oriental-Style
(4.7)
Golden Sand Parfümöl von Al Rehab mit Oudh und Karamell
(4.8)
Sukkar Banat Parfümöl von Al Rehab mit Zuckerwatte und Karamell
(4.7)
Parfümöl Sheer Lacy - Konzentriertes Attar Parfüm Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Sheer Lacy - Konzentriertes Attar Parfüm Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
On saleParfümöl Khushbu Erba - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Khushbu Erba - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Sultan Essancy
Khushbu Erba Sultan Essancy Alcohol-Free Perfume Oil Sale priceFrom €3,00 Regular price€5,00
(4.4)
Save €9,00Lattafa Khamrah Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Datteln und VanilleFlakon Khamrah von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Khamrah Lattafa Eau de Parfum Perfume Spray 100ml Sale price€39,90 Regular price€48,90(€399,00/l)
(4.7)
On saleParfümöl Musk Al Tahara Sultan Essancy | Oriental-StyleCalligraphic Aqua Sultan Essancy perfume oil with cardamom and vetiver
Sultan Essancy
Perfume oil Musk Al Tahara Sultan Essancy Sale priceFrom €3,00 Regular price€5,00
(4.8)
Choco Musk Al Rehab Eau de Parfum 50ml Vaporisateur/Spray Al Rehab | Oriental-Style
(4.3)
Whispers of Love Intense Eau de Parfum by Sultan Essancy with bottle and packagingWhispers of Love Intense bottle by Sultan Essancy with vanilla and ylang-ylang
(4.7)
Save €2,50Soft Eau de Parfum 35ml von Al Rehab Vaporisateur/Spray Al Rehab | Oriental-StyleSoft Eau de Parfum 35ml von Al Rehab Vaporisateur/Spray Al Rehab | Oriental-Style
(5.0)
Dalal Parfüm von Al Rehab - Konzentriertes Parfümöl ohne Alkohol Al Rehab | Oriental-Style
(4.6)
On saleDelainy perfume oil with cognac and cinnamonDelainy Sultan Essancy fragrance oil with tonka and oak wood
Sultan Essancy
Delainy Sultan Essancy Alcohol-Free Perfume Oil Sale priceFrom €3,00 Regular price€5,00
(4.7)
Sold outSave €5,00Shafaq Ard Al Zaafaran Eau de Parfum Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleShafaq Ard Al Zaafaran Eau de Parfum Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Shafaq Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100 ml Sale price€29,90 Regular price€34,90(€299,00/l)
(5.0)
Parfümöl Vania - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Vania - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.7)
Save €8,45French Coffee Al Rehab Eau de Parfum 50ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleFrench Coffee Al Rehab Eau de Parfum 50ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
Al Rehab
French Coffee Eau de Parfum 50ml Perfume Spray Sale price€8,50 Regular price€16,95
(4.3)
Coconuts & Aqua perfume oil with coconut water and bergamotCoconuts & Aqua fragrance oil with jasmine and heliotrope
(4.6)
Parfüm Delainy Lux Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Delainy Lux Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.7)
Parfüm Al Caramello Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Al Caramello Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Love Apple Parfümöl von Al Rehab mit grünem Apfel und Zimt
(5.0)
Al Caramello perfume oil with caramel and vanillaAl Caramello fragrance oil with creamy caramel and vanilla
(4.6)
Golden Sand Eau de Parfum by Sultan Essancy with bottle and packagingGolden Sand bottle by Sultan Essancy with vanilla and caramel
(4.8)
Parfümöl Musk Al Tahara Vanilla - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Musk Al Tahara Vanilla - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Save €10,09Sukkar Banat Al Rehab Eau de Parfum 50ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleSukkar Banat Al Rehab Eau de Parfum 50ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
Al Rehab
Sukkar Banat Al Rehab Eau de Parfum 50ml Sale price€14,90 Regular price€24,99
(4.8)
Luna Lait Eau de Parfum bottle with packagingLuna Lait bottle in a cream-coloured gourmand scene
(4.8)
Sold outSave €5,00Lattafa Yara Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Verpackung und VanilleRosa Flakon Yara von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Yara Lattafa Eau de Parfum 100ml Perfume Spray Sale price€24,90 Regular price€29,90(€249,00/l)
Silken Tonka Eau de Parfum von Sultan Essancy mit Mandel, Tonkabohne und Bourbon-Vanille – warmer cremiger Gourmand-DuftSilken Tonka Sultan Essancy Eau de Parfum mit Tonkabohnen, Vanille, Mandeln und floralen Noten
(4.8)

Vanilla Perfumes – Sweet Seduction & Timeless Elegance

Few fragrance notes are as beloved and versatile as vanilla. A vanilla perfume conveys warmth, comfort and sensuality while remaining modern and elegant. Vanilla scents are not just sweet – they can be creamy, powdery, gourmand, or even woody and spicy. In our dedicated “Vanilla Perfumes” collection, you will discover carefully selected fragrances ranging from soft everyday companions to bold, long-lasting gourmand creations. Explore our range and find your new signature scent today.

Browse our vanilla collection now and let yourself be enchanted by creamy sweetness and timeless sophistication.

Why Vanilla Perfume Is So Popular

Vanilla touches our senses in a special way: it brings comfort, evokes cherished memories and offers a sensual aura. In perfumery, vanilla adds warmth and depth to any composition. Combined with florals, woods or spices, it creates scents that work across all occasions – from casual daily wear to seductive evening fragrances. A vanilla scent is therefore a true compliment magnet and one of the most versatile notes you can wear.

Featured Vanilla Perfumes in Our Shop

Discover our bestselling vanilla creations and compare different interpretations – from attar oils to Eau de Parfum sprays.

Vanilla Perfumes for Women, Men & Unisex

Vanilla is truly unisex. Depending on its pairing, it can lean feminine, masculine or remain perfectly balanced:

  • For Women: Floral-gourmand vanilla perfumes with jasmine, rose or tonka bean – soft, sensual and elegant.
  • For Men: Spicy, woody vanilla fragrances with amber, musk or leather – bold and charismatic.
  • Unisex: Balanced vanilla blends suitable for all genders, versatile for both everyday wear and evening events.

Vanilla Perfumes by Season & Occasion

Spring & Summer: Lighter vanilla perfumes with floral or citrus notes – fresh, uplifting and subtle. Autumn & Winter: Rich gourmand vanilla with caramel, amber or tonka bean – cosy, warm and comforting. Evenings & Events: Bold, sensual vanilla with high projection – unforgettable and long-lasting. Everyday Wear: Creamy, soft vanilla scents that remain close to the skin and attract compliments without being overwhelming.

Buying Guide: How to Find Your Perfect Vanilla Perfume

1. Intensity: Beginners may start with softer blends, while gourmand lovers can embrace strong, sweet vanilla scents. 2. Additional notes: Amber and tonka bean enhance warmth, florals lighten the composition, while woods provide depth. 3. Concentration: Eau de Parfum offers stronger longevity, while perfume oils (Attars) give intimacy and intensity. 4. Try layering: Combine vanilla oil with a spray for extra depth and projection.

Tip: Try layering vanilla with Oud perfumes or perfume oils for a unique and personalised scent profile.

Vanilla – A Beloved Ingredient

Natural vanilla is one of the most precious ingredients in perfumery, often sourced as absolute from Madagascar or Tahiti. To enhance stability, it is frequently paired with vanillin. Natural vanilla offers a deep, creamy character, while vanillin provides a bright, sweet accent. Together, they create the irresistible aura of modern vanilla fragrances.

Storage & Longevity

Our vanilla perfumes typically last up to three years after opening. Store your bottles in a cool, dark place, away from direct sunlight or heat. This keeps the vanilla note creamy and stable while preserving the fragrance’s full character.

Conclusion: Vanilla Perfumes – Your Scent of Comfort

Vanilla perfumes combine sweetness, elegance and sensuality like no other note. Whether you are searching for a light, everyday fragrance, a gourmand evening scent, or a soft unisex composition – our collection offers the perfect match. Vanilla is timeless, captivating and always a source of compliments.

Explore our complete vanilla selection now and enjoy the timeless charm of this fragrance classic – from perfume oils to Eau de Parfum sprays.

Back to top ↑

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.