Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Lattafa Raghba Wood Intense Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Karamell und Oudh
Sold outKonzentriertes Parfümöl Tooty Musk von Al Rehab Al Rehab | Oriental-Style
Al Dhahab perfume oil with orange and bergamotAl Dhahab Sultan Essancy fragrance oil with caramel, cedar and vanilla
(5.0)
Lattafa Nebras Pocket Spray 20 ml Flakon mit Kakao und Vanille
(3.7)
Parfüm Coconuts & Aqua Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Coconuts & Aqua Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.8)
Parfüm Vanilla My Love Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Vanilla My Love Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Ladakee Poison - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Ladakee Poison - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Red African Noir von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Red African Noir von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outSave €3,00Lattafa Asad Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Löwenkopf auf der KappeFlakon von Lattafa Asad mit Zerstäuber in Nahaufnahme
Lattafa
Asad Lattafa Eau de Parfum Perfume Spray 100ml Sale price€24,90 Regular price€27,90(€249,00/l)
(5.0)
Save €10,00Shaghaf Oud Eau de Parfum 75ml Swiss Arabian Spray Swiss Arabian | Oriental-StyleShaghaf Oud Eau de Parfum 75ml Swiss Arabian Spray Swiss Arabian | Oriental-Style
(5.0)
Save €15,10Oud For Glory Amethyst Lattafa Flakon und Verpackung 100mlOud For Glory Amethyst Lattafa Parfüm Flakon Unisex
Lattafa
Oud For Glory Amethyst Eau de Parfum by Lattafa 100ml Sale price€29,90 Regular price€45,00(€299,00/l)
Spanish Vanilla Parfümöl von Al Rehab mit cremiger VanilleSpanish Vanilla Al Rehab Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-Style
(4.0)
Classic Parfümöl von Al Rehab mit Amber und MuskatnussParfümöl Classic von Al Rehab - Parfüm ohne Alkohol Al Rehab | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Missy Vanilla von Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Missy Vanilla von Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Parfüm Golden Dust Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Golden Dust Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Coffee Vanilla Fusion perfume oil with lavender, bergamot and green leavesCoffee Vanilla Fusion fragrance oil with coffee, raspberry and jasmine
5ML Tester Eclaire Lattafa Eau de Parfum Parfüm Lattafa | Oriental-Style
(4.5)
Al Rehab Sultan Al Oud Konzentriertes Parfümöl Al Rehab | Oriental-Style
(4.7)
Parfümöl Yara Pink Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Yara Pink Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Whispers of Love Intense von Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Whispers of Love Intense von Sultan Essancy | Oriental-Style
Secret Lady Parfümöl von Al Rehab mit Blüten und VanilleSecret Lady Al Rehab Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Attar Kloe N. - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Attar Kloe N. - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.6)
Sold outSo Sweet Al Rehab Konzentriertes Parfümöl Al Rehab | Oriental-Style
5ml Tester Shaghaf Oud Tonka Swiss Arabian Parfüm Swiss Arabian | Oriental-Style
(4.5)
Mira Al Rehab Konzentriertes Parfümöl Al Rehab | Oriental-Style
(4.3)
Save €10,00Lattafa Ansaam Gold Eau de Parfum 100 ml Flakon mit goldenen AkzentenFlakon von Lattafa Ansaam Gold mit Zerstäuber in Nahaufnahme
Lattafa
Ansaam Gold Lattafa Eau de Parfum Perfume Spray 100ml Sale price€29,90 Regular price€39,90(€299,00/l)
(3.5)
Lattafa Opulent Oud Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Oudh und KaramellFlakon Opulent Oud von Lattafa mit Zerstäuber
Parfümöl Attar Soft - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Attar Soft - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Rouat Al Musk Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 100mlRouat Al Musk Lattafa Parfüm Flakon für Damen
Lattafa
Rouat Al Musk Eau de Parfum by Lattafa 100ml Sale price€28,90(€289,00/l)
Parfüm Marshmallow Kisses Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Marshmallow Kisses Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.8)

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.