Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Hayaati Gold Elixir Eau de Parfum 100 ml Flakon von Lattafa in Gold
(5.0)
Save €10,00Parfüm Oud Al Sayad Eau de Parfum Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleParfüm Oud Al Sayad Eau de Parfum Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Perfume Oud Al Sayad Eau de Parfum Perfume Spray Sale price€19,90 Regular price€29,90(€199,00/l)
(4.4)
Sold outLattafa Mayar Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Himbeere und PfingstroseFlakon Mayar von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Mayar Lattafa Eau de Parfum 100ml Spray Sale price€24,99(€249,90/l)
Parfüm Amber Oud V Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Amber Oud V Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.8)
Sold outSave €10,00Lattafa Ameer Al Oudh Intense Oud Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Oudh und VanilleFlakon Ameer Al Oudh Intense Oud von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Lattafa Ameer Al Oudh Intense Oud Eau de Parfum 100ml Sale price€24,95 Regular price€34,95(€249,50/l)
Parfümöl Oud & Sugar von Sultan Essancy- Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Oud & Sugar von Sultan Essancy- Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Vanilla Fino Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Vanilla Fino Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Golden Blend - Oudh Fiori - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Golden Blend - Oudh Fiori - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Aseel Parfümöl von Al Rehab mit Rose, Safran und Oudh
(5.0)
Cupcake Parfümöl von Al Rehab mit Vanille und GebäcknotenCupcake Al Rehab Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-Style
Parfüm Tussie Mussie Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Tussie Mussie Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Tafakhar Ard Al Zaafaran Eau de Parfum Parfüm 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleTafakhar Ard Al Zaafaran Eau de Parfum Parfüm 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Save €10,00Lattafa Qaa'ed Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Safran und OudhFlakon Qaa'ed von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Qaa'ed Lattafa Eau de Parfum 100ml Spray Sale price€24,90 Regular price€34,90(€249,00/l)
Fantastic Parfümöl von Al Rehab mit Tuberose und Jasmin
Arista perfume oil with lavender, mandarin and bergamotArista Sultan Essancy fragrance oil with orange blossom, jasmine and orchid
(4.3)
Parfüm Musk Al Harir Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Musk Al Harir Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.8)
Konzentriertes Parfümöl Libby Love - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Libby Love - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(2.0)
Parfümöl Musk Al Aswad - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Musk Al Aswad - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.0)
5ML Tester Shaghaf Oud Ahmar Eau de Parfum Swiss Arabian | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Vanibella Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Vanibella Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.6)
Secret Promise Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-StyleSecret Promise Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
French Coffee Parfümöl von Al Rehab mit Kaffee und Kakao
(4.5)
Pure Woody Oudh Parfümöl - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StylePure Woody Oudh Parfümöl - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Oudh Abyad - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Oudh Abyad - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(3.0)
Parfümöl Vanilla Tiara Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Vanilla Tiara Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Jaina Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Jaina Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Minoo Parfümöl im großen Flakon mit drei Abfüllflakons
Ahlam Al Vaniliya perfume oil with vanilla, cocoa and lavenderAhlam Al Vaniliya fragrance oil with vanilla, ginger and vanilla bean seeds
Save €5,00Haya Eau de Parfum 100 ml Flakon von Lattafa in heller AufmachungFlakon von Lattafa Haya mit Zerstäuber in Nahaufnahme
Lattafa
Haya Lattafa Eau de Parfum Perfume Spray 100ml Sale price€24,90 Regular price€29,90(€249,00/l)
(5.0)
Parfüm Vanilla Emberveil Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Vanilla Emberveil Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.3)

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.