Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Parfümöl Golden Mystery - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Golden Mystery - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Sold outAl Rehab Cobra Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-StyleAl Rehab Cobra Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-Style
Parfümöl Farani Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Farani Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.0)
Save €9,60Parfüm Kismet Magic Eau de Parfum Parfüm Spray 100ml Maison Al Hambra | Oriental-StyleParfüm Kismet Magic Eau de Parfum Parfüm Spray 100ml Maison Al Hambra | Oriental-Style
Maison Al Hambra
Perfume Kismet Magic Eau de Parfum Spray 100ml Sale price€29,90 Regular price€39,50(€299,00/l)
(3.7)
Save €10,00Lattafa Khamrah Qahwa Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Kaffee und ZimtFlakon Khamrah Qahwa von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Khamrah Qahwa Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€29,90 Regular price€39,90(€299,00/l)
(5.0)
Sold outRed Rose Eau de Parfum 35ml von Al Rehab Vaporisateur/Spray Al Rehab | Oriental-Style
Parfüm Lakeesha Exclusive Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Lakeesha Exclusive Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Merely Me! Parfümöl - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.7)
Parfümöl Indian Queen Intense - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Indian Queen Intense - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Lakeesha - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Lakeesha - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Vanilla Emberveil von Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Vanilla Emberveil von Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Merely Me! Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Merely Me! Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Darkness Extreme perfume oil with cardamom, nutmeg and saffronDarkness Extreme Sultan Essancy fragrance oil with rose, jasmine and orange blossom
Almaas perfume oil with black pepper, neroli and bergamotAlmaas Sultan Essancy fragrance oil with jasmine, ginger and tobacco
Parfümöl Spirits Without End - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Spirits Without End - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Summer Beauty - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Summer Beauty - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.2)
Konzentriertes Parfümöl Night Treasure - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Night Treasure - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.0)
Parfüm Coffee Vanilla Fusion Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Coffee Vanilla Fusion Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Save €5,00Parfüm Fakhar Al Oud Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleParfüm Fakhar Al Oud Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Fakhar Al Oud Eau de Parfum 100ml by Ard Al Zaafaran Perfume Spray Sale price€24,90 Regular price€29,90(€249,00/l)
(5.0)
Parfümöl Lavish & Lovely - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Lavish & Lovely - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
On saleAmber Oud V perfume oil with green notes and bergamotAmber Oud V Sultan Essancy fragrance oil with honeydew melon and pineapple
Sultan Essancy
Amber Oud V Sultan Essancy Alcohol-Free Perfume Oil Sale priceFrom €5,00 Regular price€7,50
(5.0)
Parfüm Malika Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Malika Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.0)
Karina Rose Parfümöl von Al Rehab mit Rose und Honig
Parfüm Vanilla Tiara Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Vanilla Tiara Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Save €2,45Qimmah Women Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 100mlQimmah Women Lattafa Parfüm Flakon für Damen
Lattafa
Qimmah Women Eau de Parfum by Lattafa 100ml Sale price€23,50 Regular price€25,95(€235,00/l)
Lattafa Shahd Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Mandel und TuberoseFlakon Shahd von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Shahd Lattafa Eau de Parfum 100ml Spray Sale price€24,90(€249,00/l)
Parfümöl Attar Eminent - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Attar Eminent - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Save €5,00Bade'e Al Oud Sublime Eau de Parfum 100 ml Flakon von LattafaFlakon von Lattafa Bade'e Al Oud Sublime mit Zerstäuber in Nahaufnahme
Lattafa
Bade'e Al Oud Sublime Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€29,90 Regular price€34,90(€299,00/l)
Save €2,00Ana Abiyedh Eau de Parfum 50ml Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleAna Abiyedh Eau de Parfum 50ml Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Parfümöl Juicy Attar - Parfüm ohne Alkohol Swiss Arabian | Oriental-StyleParfümöl Juicy Attar - Parfüm ohne Alkohol Swiss Arabian | Oriental-Style
(4.7)

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.