Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Konzentriertes Parfümöl Amber Musk One - Parfüm ohne Alkohol Swiss Arabian | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Amber Musk One - Parfüm ohne Alkohol Swiss Arabian | Oriental-Style
Secret Promise Sultan Essancy Parfümöl mit großem Vorratsflakon und drei RollerflakonsSecret Promise Sultan Essancy Parfümöl mit rosa Zuckerwatte, weißen Blüten, Vanille und Mandarine
(5.0)
Musk Al Tahara Eau de Parfum – Sultan Essancy | Oriental-StyleMusk Al Tahara Eau de Parfum – Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Golden Dust Intense Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Golden Dust Intense Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.3)
Parfümöl Real Love - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Real Love - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Save €7,00Lattafa Oud Mood Elixir Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Oudh und WildlederFlakon Oud Mood Elixir von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Oud Mood Elixir Lattafa Eau de Parfum 100ml Spray Sale price€18,90 Regular price€25,90(€189,00/l)
Sold outSave €2,35Shams Al Emarat Khususi Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleShams Al Emarat Khususi Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Shams Al Emarat Khususi Eau de Parfum 100ml Perfume Sale price€22,90 Regular price€25,25(€229,00/l)
Lattafa Yara Eau de Parfum 50 ml Flakon mit Heliotrop und VanilleFlakon Yara von Lattafa mit Zerstäuber
Amir perfume oil with artemisia, bergamot and basilAmir Sultan Essancy fragrance oil with labdanum, vetiver and carnation
(5.0)
Sold outSave €9,35Oud Mood Reminiscence Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 100ml
Lattafa
Oud Mood Reminiscence Eau de Parfum by Lattafa 100ml Sale price€15,90 Regular price€25,25(€159,00/l)
Charming Pearls perfume oil with vanilla, cocoa and peach
(5.0)
Parfümöl Jasmine Fancy von Sultan Essancy- Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Jasmine Fancy von Sultan Essancy- Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Konzentriertes Parfümöl Mamnoo - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Mamnoo - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Konzentriertes Parfümöl Makkah - Parfüm ohne Alkohol Al Haramain | Oriental-Style
Parfüm Ambar Vanilia Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Ambar Vanilia Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Yara Pink Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Yara Pink Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Shiriin Shabnam Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Shiriin Shabnam Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outSave €6,05Hareem Al Sultan Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleHareem Al Sultan Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Hareem Al Sultan Eau de Parfum 100ml by Ard Al Zaafaran Perfume Spray Sale price€19,90 Regular price€25,95(€199,00/l)
(4.0)
On saleZidan Classic Parfümöl von Al Rehab mit Orange und Sternanis
Al Rehab
Concentrated perfume oil Zidan Classic by Al Rehab Sale priceFrom €2,90 Regular price€3,00
(5.0)
Parfümöl Zaahi - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Zaahi - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
5ml Tester Shaghaf Vanilla Toffee Swiss Arabian Parfüm Swiss Arabian | Oriental-Style
Parfümöl Orkideh Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Orkideh Sultan Essancy | Oriental-Style
Save €5,00I Am The Queen Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
I Am The Queen Eau de Parfum 100ml Perfume Spray Sale price€19,90 Regular price€24,90(€199,00/l)
Parfümöl Kawaii Candy von Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Kawaii Candy von Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Alpha Tobacco Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Alpha Tobacco Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Aventure Hero Sultan Essancy Parfümöl mit Glasflakon und goldenen RollerflakonsAventure Hero Sultan Essancy Parfümöl mit Ananas, Bergamotte, schwarzen Johannisbeeren und Holz
(5.0)
Save €8,75Lattafa Khalis Pure Oudi Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Oudh und Zimt
Lattafa
Khalis Pure Oudi Lattafa Eau de Parfum 100ml Perfume Spray Sale price€16,50 Regular price€25,25(€165,00/l)
Sold outSave €19,05Arabian Nights Women Eau de Parfum 100ml Spray von Khalis Khalis | Oriental-StyleArabian Nights Women Eau de Parfum 100ml Spray von Khalis Khalis | Oriental-Style
Khalis
Arabian Nights Women Eau de Parfum 100ml by Khalis Perfume Spray Sale price€9,90 Regular price€28,95(€99,00/l)
Parfümöl Total Temptation Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Total Temptation Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Delainy Queen Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Delainy Queen Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.