Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Parfümöl Vanibella Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Vanibella Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Sandra Parfümöl von Al Rehab mit Vanille und AmberKonzentriertes Parfümöl Sandra von Al Rehab Al Rehab | Oriental-Style
(5.0)
Konzentriertes Parfümöl I'm In Love - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl I'm In Love - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Golden Blend - Oudh Fiori Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Golden Blend - Oudh Fiori Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Konzentriertes Parfümöl Red Rose von Al Rehab Al Rehab | Oriental-Style
(4.3)
Save €4,90Confidential Private Gold Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 100mlConfidential Private Gold Lattafa Parfüm Flakon Unisex
Lattafa
Confidential Private Gold Eau de Parfum by Lattafa 100ml Sale price€25,00 Regular price€29,90(€250,00/l)
(5.0)
Parfüm Vanilla ZB Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Vanilla ZB Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.8)
Parfümöl Luna Lait Lux Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Luna Lait Lux Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.6)
Parfüm Ahlam Al Vaniliya Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Ahlam Al Vaniliya Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.3)
Parfüm Attar Al Dhahab Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Attar Al Dhahab Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.6)
Save €41,00Lattafa Eclaire Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Karamell und VanilleFlakon Eclaire von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Eclaire Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€31,90 Regular price€72,90(€319,00/l)
(4.0)
Silken Tonka Parfümöl von Sultan Essancy mit Mandel, pudriger Tonkabohne und Bourbon-Vanille – warmer cremiger Gourmand-DuftSilken Tonka von Sultan Essancy als cremiger Gourmand-Duft mit süßer Mandel, marzipanartigen Nuancen, Tonkabohne, Vanille und floraler Wärme
(4.2)
On saleGolden Parfümöl von Al Rehab mit Amber und Karamell
Al Rehab
Perfume Oil Golden by Al Rehab - Alcohol-Free perfume Sale priceFrom €2,90 Regular price€3,00
Save €5,00Lattafa Yara Tous Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Mango und KokosnussFlakon Yara Tous von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Yara Tous Lattafa Eau de Parfum 100ml Perfume Spray Sale price€24,90 Regular price€29,90(€249,00/l)
(5.0)
Parfümöl Vanilla Rose - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Vanilla Rose - Attar Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Vanilla Rose Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Vanilla Rose Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.8)
On saleBalkis Parfümöl von Al Rehab mit Lilie und VanilleAl Rehab Balkis Flakon mit Roller für blumiges Parfümöl
Al Rehab
Perfume oil by Al Rehab Balkis - Free From Alcohol Sale priceFrom €2,80 Regular price€3,00
(4.4)
Parfümöl Lakeesha Exclusive - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleAttar Mizyaan Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Shazi - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Shazi - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Marshmallow Kisses Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Marshmallow Kisses Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Vanilla ZB Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Vanilla ZB Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Lattafa Ana Abiyedh Poudree Eau de Parfum 60 ml Flakon in hellem Design
Parfümöl Wow Oud! - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Wow Oud! - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.3)
Save €5,00Shaghaf Vanilla Toffee Eau de Parfum 75ml Swiss Arabian Spray Swiss Arabian | Oriental-StyleShaghaf Vanilla Toffee Eau de Parfum 75ml Swiss Arabian Spray Swiss Arabian | Oriental-Style
(3.0)
Parfümöl Soft Special - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Soft Special - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Be Cute Parfümöl von Al Rehab mit Magnolie und Himbeere
(4.7)
Parfümöl Tomi Noir - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Tomi Noir - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Vanilla Fino Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Vanilla Fino Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Sold outSave €10,00Shaghaf Oud Ahmar Eau de Parfum 75ml Swiss Arabian Spray Swiss Arabian | Oriental-StyleShaghaf Oud Ahmar Eau de Parfum 75ml Swiss Arabian Spray Swiss Arabian | Oriental-Style
Parfümöl Sukkar Zehri Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Sukkar Zehri Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.