Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Washwashah Eau de Parfum 50ml Ard Al Zaafaran Parfüm Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Sold outHareem Al Sultan Eau de Parfum 50ml Ard Al Zaafaran Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
White Jewels von Sultan Essancy mit milchigem laktonischem Duftcharakter, Vanille, weißen Blüten und elegantem Eau de Parfum FlakonWhite Jewels von Sultan Essancy – milchig-laktonisches Unisex Eau de Parfum mit cremiger Vanille, weißen Blüten, Tuberose, Jasmin und weichem Moschus
(5.0)
Sold outDesert Sultan Emerald Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleDesert Sultan Emerald Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Instant Bliss Parfümöl - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Dar Al Hae Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Sold outOud Sharqia Eau de Parfum 50ml Ard Al Zaafaran Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Parfümöl Tabish - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Tabish - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outRawan Parfümöl von Al Rehab mit Sandelholz und Vanille
Parfüm Yaara Sweety Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Yaara Sweety Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Sungold Elixier Intense Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Sungold Elixier Intense Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.5)
Sold outParfümöl Ana Abiyedh I Am White 10ml - Parfüm ohne Alkohol Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Al Rehab Elixir Parfum 35ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleAl Rehab Elixir Parfum 35ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
(5.0)
Sold outSave €19,10Amber Oud Niche Collection Eau de Parfum 100ml Spray von Khalis Khalis | Oriental-StyleAmber Oud Niche Collection Eau de Parfum 100ml Spray von Khalis Khalis | Oriental-Style
Khalis
Amber Oud Niche Collection Eau de Parfum 100ml by Khalis Perfume Spray Sale price€29,90 Regular price€49,00(€299,00/l)
Anabia perfume oil with pear, orange and orange blossomAnabia Sultan Essancy fragrance oil with iris, vanilla and sandalwood
Parfümöl Rani Palace Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Rani Palace Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outSave €15,10Parfüm Gravity Eau de Parfum Spray 100ml Khalis | Oriental-StyleParfüm Gravity Eau de Parfum Spray 100ml Khalis | Oriental-Style
Khalis
Perfume Gravity Eau de Parfum Spray 100ml Sale price€19,90 Regular price€35,00(€199,00/l)
(4.0)
Parfüm Golden Mystery Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Golden Mystery Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-Style
On saleKonzentriertes Parfümöl Tajwar - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Tajwar - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Sultan Essancy
Tajwar Sultan Essancy Alcohol-Free Perfume Oil Sale priceFrom €5,00 Regular price€10,00
Parfümöl Fareedah - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Fareedah - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outHalawat Al Oud Eau de Toilette 100ml Swiss Arabian Spray Swiss Arabian | Oriental-StyleHalawat Al Oud Eau de Toilette 100ml Swiss Arabian Spray Swiss Arabian | Oriental-Style
Parfüm Sherina Violett Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Sherina Violett Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Sheer Glee von Swiss Arabian - Parfüm ohne Alkohol Swiss Arabian | Oriental-StyleParfümöl Sheer Glee von Swiss Arabian - Parfüm ohne Alkohol Swiss Arabian | Oriental-Style
Konzentriertes Parfümöl Silky Silver - Parfüm ohne Alkohol Oriental-Style | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Silky Silver - Parfüm ohne Alkohol Oriental-Style | Oriental-Style
Parfüm Floral Iris Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Floral Iris Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.0)
Parfüm Aroma Empyrean Intense Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Aroma Empyrean Intense Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Outer Space Parfümöl - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Save €5,00Lattafa Teriaq Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Karamell und HonigFlakon Teriaq von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Teriaq Lattafa Eau de Parfum Spray 100ml Sale price€29,90 Regular price€34,90(€299,00/l)
(5.0)
Sold outDar Al Hae Opulent Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleDar Al Hae Opulent Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
My Beloved One Parfümöl - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.