Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Save €6,00Parfüm Manasib Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleParfüm Manasib Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Manasib Eau de Parfum 100ml by Ard Al Zaafaran Perfume Spray Sale price€19,90 Regular price€25,90(€199,00/l)
(4.7)
Konzentriertes Parfümöl Artmis Scent - Parfüm ohne Alkohol Oriental-Style | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Artmis Scent - Parfüm ohne Alkohol Oriental-Style | Oriental-Style
Pension Parfümöl von Al Rehab mit Orangenblüte und Vanille
Save €10,00Shaghaf Oud Elixir Eau de Parfum 75ml Swiss Arabian Spray Swiss Arabian | Oriental-StyleShaghaf Oud Elixir Eau de Parfum 75ml Swiss Arabian Spray Swiss Arabian | Oriental-Style
Parfümöl Ruby Rose 12ml Attar Parfüm Afnan | Oriental-StyleParfümöl Ruby Rose 12ml Attar Parfüm Afnan | Oriental-Style
Asdaaf Silver Oud Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Safran und OudhFlakon Silver Oud von Asdaaf mit Zerstäuber
Parfüm Pixie Love Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Pixie Love Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.7)
Parfüm Indian Queen Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Indian Queen Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.8)
Musk Al Falestine Parfümöl - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Konzentriertes Parfümöl Aysha - Parfüm ohne Alkohol Al Haramain | Oriental-Style
Parfüm Marshmallow Kisses 2024 Edition Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Marshmallow Kisses 2024 Edition Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Save €6,00Lattafa His Confession Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Zimt und VanilleFlakon His Confession von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
His Confession Lattafa Eau de Parfum Spray 100ml Sale price€39,90 Regular price€45,90(€399,00/l)
(5.0)
Sold outLattafa Asad Bourbon Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Lavendel und VanilleFlakon Asad Bourbon von Lattafa mit Zerstäuber
(5.0)
Parfüm Soldiva Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Soldiva Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Neko Hana Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Neko Hana Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Anabia Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Anabia Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
On saleParfümöl Hania von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Hania von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Merely Me! Blush von Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Merely Me! Blush von Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outParfüm Oudh Gold Intense Eau de Parfum Spray 100ml Khalis | Oriental-StyleParfüm Oudh Gold Intense Eau de Parfum Spray 100ml Khalis | Oriental-Style
Sold outSave €25,10Lattafa Ra'ed Silver Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Safran und OudhFlakon Ra'ed Silver von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Lattafa Ra'ed Silver Eau de Parfum 100ml Spray Sale price€9,90 Regular price€35,00(€99,00/l)
Parfüm Narial Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Narial Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Sold outSave €16,05Oud Muntakhab Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleOud Muntakhab Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Oud Muntakhab Eau de Parfum 100ml by Ard Al Zaafaran Perfume Spray Sale price€9,90 Regular price€25,95(€99,00/l)
Parfüm Laline Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Laline Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Razeenah - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Razeenah - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Attar Al Bakhoor von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Attar Al Bakhoor von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Marvelous Rose - Attar Parfüm Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Marvelous Rose - Attar Parfüm Sultan Essancy | Oriental-Style
Save €16,00Lattafa Khalta Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Safran und LederFlakon Khalta von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Khalta Lattafa Blend Of Lattafa Eau de Parfum 100ml Perfume Spray Sale price€19,90 Regular price€35,90(€199,00/l)
(5.0)
Parfüm Silky Silver Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Silky Silver Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Ard Al Zaafaran Ahlam Al Arab Eau de Parfum 50ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleArd Al Zaafaran Ahlam Al Arab Eau de Parfum 50ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Santal & Powder Sultan Essancy Parfümöl Attar Sultan Essancy | Oriental-StyleSantal & Powder Parfümöl Abfüllflakons in verschiedenen Größen
(4.5)

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.