Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Al Haramain Black Oudh Konzentriertes Parfümöl 12ML Al Haramain | Oriental-StyleAl Haramain Black Oudh Konzentriertes Parfümöl 12ML Al Haramain | Oriental-Style
Parfüm Cardamom & Sandal Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Cardamom & Sandal Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outNight Dream Eau de Parfum Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleNight Dream Eau de Parfum Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Save €8,35Safeer Al Hub Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleSafeer Al Hub Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Safeer Al Hub Eau de Parfum 100ml by Ard Al Zaafaran Perfume Spray Sale price€16,90 Regular price€25,25(€169,00/l)
Parfümöl Golden Flowers Sole - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Golden Flowers Sole - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Choco Musk Marshmallow Al Rehab Eau de Parfum 50ml Al Rehab | Oriental-StyleChoco Musk Marshmallow Al Rehab Eau de Parfum 50ml Al Rehab | Oriental-Style
(1.5)
Save €17,00Noble Blush Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 100mlNoble Blush Lattafa Parfüm Flakon für Damen
Lattafa
Badee Al Oud Noble Blush Eau de Parfum by Lattafa 100ml Sale price€22,90 Regular price€39,90(€229,00/l)
(5.0)
Sold outSave €4,00Jathab Eau de Toilette 100ml Swiss Arabian | Oriental-StyleJathab Eau de Toilette 100ml Swiss Arabian | Oriental-Style
Swiss Arabian
Jathab Eau de Toilette 100ml Perfume Spray Sale price€15,99 Regular price€19,99(€159,90/l)
Delainy Lux Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-StyleDelainy Lux Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Mahjabeen Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Mahjabeen Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Velina Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Velina Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.0)
Cupcake Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleCupcake Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Al Ghala Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleParfüm Al Ghala Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
(5.0)
Konzentriertes Parfümöl Sufi - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Sufi - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Attar Makkah Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Attar Makkah Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Supreme Essencia Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Supreme Essencia Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outParfüm Fantastic Oud Eau de Parfum Spray 100ml Khalis | Oriental-StyleParfüm Fantastic Oud Eau de Parfum Spray 100ml Khalis | Oriental-Style
Save €8,60Lattafa Rouat Ajial Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Lavendel und ElemiFlakon Rouat Ajial von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Rouat Ajial Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€15,90 Regular price€24,50(€159,00/l)
Sold outUnique Bottled Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-StyleUnique Bottled Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-Style
Blue Men Vintage Eau de Parfum with bottle and packagingBlue Men Vintage bottle with lavender vanilla mint and gears
Save €2,50Safeer Al Hub Eau de Parfum 50ml Ard Al Zaafaran Parfüm Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Konzentriertes Parfümöl Just Splendid - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Just Splendid - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
On saleParfüm Vanilla & Toffee Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Vanilla & Toffee Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Sultan Essancy
Vanilla & Toffee Sultan Essancy Eau de Parfum Sale priceFrom €12,90 Regular price€17,90
(3.7)
Parfüm Vanilla Layali Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Vanilla Layali Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Daroob al Marajil Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleDaroob al Marajil Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Save €9,95Lattafa Asad Zanzibar Eau de Parfum 100 ml Flakon in hellen BlautönenFlakon von Lattafa Asad Zanzibar mit Zerstäuber in Nahaufnahme
Lattafa
Asad Zanzibar Lattafa Eau de Parfum Perfume Spray 100ml Sale price€19,95 Regular price€29,90(€199,50/l)
(5.0)
Sold outGuinea Eau de Parfum 100 ml Flakon von Lattafa mit ZerstäuberFlakon von Lattafa Guinea mit Zerstäuber in Nahaufnahme
Konzentriertes Parfümöl Angel von Al Haramain Al Haramain | Oriental-Style
(5.0)
Princess Rules Sultan Essancy Konzentriertes Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-StylePrincess Rules Parfümöl Abfüllflakons in verschiedenen Größen
(5.0)
Parfüm Yaara Yellow Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Yaara Yellow Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.