Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Parfümöl Lovaine von Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Lovaine von Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Maison Alhambra Salvo Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Lavendel und AmbroxanFlakon Salvo von Maison Alhambra mit Zerstäuber
Ajwad Pink to Pink Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 60mlAjwad Pink to Pink Lattafa Parfüm Flakon für Damen
Sold outLattafa Najdia Gold Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Iris und OrangenblüteFlakon Najdia Gold von Lattafa mit Zerstäuber
Tussie Mussie Intense Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-StyleTussie Mussie Intense Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-Style
Sweet Tender Intense Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-StyleSweet Tender Intense Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-Style
Save €6,00The Kingdom Men Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 100mlThe Kingdom Men Lattafa Parfüm Flakon für Herren
Lattafa
The Kingdom Men Eau de Parfum by Lattafa 100ml Sale price€29,90 Regular price€35,90(€299,00/l)
Sold outLattafa Opulent Red Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Blutorange und TuberoseFlakon Opulent Red von Lattafa mit Zerstäuber
On saleParfümöl Dil Ruba von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Dil Ruba von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outQandeel Ard Al Zaafaran Eau de Parfum Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleQandeel Ard Al Zaafaran Eau de Parfum Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran Oud Abiyedh Parfümöl 10ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleArd Al Zaafaran Oud Abiyedh Parfümöl 10ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Save €5,00Parfüm Bint Hooran Rose Passion Ard Al Zaafaran Eau de Parfum Spray 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleParfüm Bint Hooran Rose Passion Ard Al Zaafaran Eau de Parfum Spray 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Perfume Bint Hooran Rose Passion Eau de Parfum Spray 100ml Sale price€22,90 Regular price€27,90(€229,00/l)
Albaz Eau de Parfum 100ml von Ard Al Zaafaran Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleAlbaz Eau de Parfum 100ml von Ard Al Zaafaran Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Narmeen Parfümöl im Sultan Essancy ProduktflakonNarmeen Parfümöl Flakon in Gourmand-Kulisse
Parfüm Daana Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Daana Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Sungold Elixier Intense Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Sungold Elixier Intense Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Rose Kahva Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Rose Kahva Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Kalei Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Kalei Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
On saleParfümöl Roxie Scence von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Roxie Scence von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran Shams Al Emarat Khususi Parfümöl 10ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleArd Al Zaafaran Shams Al Emarat Khususi Parfümöl 10ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Parfüm Ventium Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Ventium Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Imperial Oud Al Rehab Parfum 50ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleImperial Oud Al Rehab Parfum 50ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
(5.0)
Sold outAjmal Ehsas Bloom Eau de Parfum 50ml Vaporisateur/Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleAjmal Ehsas Bloom Eau de Parfum 50ml Vaporisateur/Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Elyna Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonElyna Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
(5.0)
Parfüm Malaika Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Malaika Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outLattafa Liam Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Feige und IrisFlakon Liam von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Liam Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€24,90(€249,00/l)
(5.0)
Sandal & Musk Sultan Eau de Parfum Set von Sultan Essancy mit Parfümflakon und Geschenkbox auf weißem HintergrundSandal & Musk Sultan Eau de Parfum von Sultan Essancy in warmer luxuriöser Duftinszenierung mit dunklem Holz und goldenen Lichtreflexen
Parfüm Saiyaan Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Saiyaan Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Lakia Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Lakia Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Kareena Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-StyleKareena Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-Style

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.