Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Save €20,60Saheb Eau de Parfum 100ml von Ard Al Zaafaran Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleSaheb Eau de Parfum 100ml von Ard Al Zaafaran Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran
Saheb Eau de Parfum 100ml by Ard Al Zaafaran Sale price€24,90 Regular price€45,50(€249,00/l)
Sold outLattafa Sondos Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Safran und TuberoseFlakon Sondos von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Sondos Lattafa Eau de Parfum 100ml Spray Sale price€28,50(€285,00/l)
Tarkeeb Parfümöl im großen Glasflakon mit drei AbfüllflakonsTarkeeb Parfümöl in drei kleinen Abfüllflakons
Floraya Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-StyleFloraya Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-Style
Jamila Parfümöl im Sultan Essancy ProduktflakonJamila Parfümöl Abfüllflakons in verschiedenen Größen
Parfüm Blanca Bloom Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Blanca Bloom Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Arista One Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Arista One Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Konzentriertes Parfümöl Elmyra - Special Oudh Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleKonzentriertes Parfümöl Elmyra - Special Oudh Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Malika Al Rehab Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-StyleMalika Al Rehab Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-Style
Parfüm Mystique Rouge Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Mystique Rouge Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Lattafa Maahir Black Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Weihrauch und OudhFlakon Maahir Black von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Maahir Black Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€24,90(€249,00/l)
Tresor In Heart Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleTresor In Heart Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
Parfüm Chrysos Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Chrysos Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outDar Al Hae Pocket Spray 20ml Ard Al Zaafaran Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Parfümöl Memento Imperial - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Memento Imperial - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Mukhalat von Swiss Arabian - Parfüm ohne Alkohol Swiss Arabian | Oriental-StyleCalligraphic Aqua Sultan Essancy perfume oil with cardamom and vetiver
Safir Gold Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-StyleSafir Gold Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-Style
Lattafa Victoria Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Zitrone und VanilleFlakon Victoria von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Victoria Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€29,95(€299,50/l)
Parfüm Aroma Empyrean Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Aroma Empyrean Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Amaaly Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Amaaly Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Ajmal Hubb Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 100mlAjmal Hubb Lattafa Parfüm Flakon für Damen
(5.0)
Sheikh Sultan Sultan Essancy Konzentriertes Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-StyleSheikh Sultan Sultan Essancy Konzentriertes Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-Style
Corayne Sultan Essancy Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-StyleCorayne Parfümöl Abfüllflakons in verschiedenen Größen
Parfüm Lubna Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Lubna Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Hayaati Exotic Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleHayaati Exotic Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Taj Al Ameer Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleTaj Al Ameer Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
Parfümöl Mukhallat Alwaan 15ml Attar Parfüm Afnan | Oriental-StyleParfümöl Mukhallat Alwaan 15ml Attar Parfüm Afnan | Oriental-Style
Parfüm Ajlaan Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Ajlaan Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Arista Red Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonParfüm Arista Red Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Al Haramain Collection von Al Haramain - Parfüm ohne Alkohol Al Haramain | Oriental-StyleParfümöl Al Haramain Collection von Al Haramain - Parfüm ohne Alkohol Al Haramain | Oriental-Style

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.