Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Parfüm Golden Flowers Sole Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Golden Flowers Sole Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Zinat Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Zinat Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outAreej Eau de Parfum Mega Collection Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleAreej Eau de Parfum Mega Collection Parfüm Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Parfüm Pasadena Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Pasadena Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Sweet Tender Intense Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Sweet Tender Intense Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Sherina Caramella Sultan Essancy Parfümöl mit Glasflakon und goldenen RollerflakonsSherina Caramella Sultan Essancy Parfümöl mit Karamell, Macadamia, Vanille, weißer Schokolade und Meersalz
Parfümöl Taibah - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Taibah - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Varkan Parfümöl im Sultan Essancy ProduktflakonVarkan Parfümöl Abfüllflakons in verschiedenen Größen
Eshala Parfümöl im Sultan Essancy ProduktflakonEshala Parfümöl Abfüllflakons in verschiedenen Größen
Sweet Tender Extradose Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonSweet Tender Extradose Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
Ard Al Zaafaran Hareem Al Sultan Parfümöl 10ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleArd Al Zaafaran Hareem Al Sultan Parfümöl 10ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Parfüm Bella Fragranza Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Bella Fragranza Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Lattafa Emaan Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Orangenblüte und JasminFlakon Emaan von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Emaan Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€29,90(€299,00/l)
Parfüm Marvelous Rose Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Marvelous Rose Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outSave €14,60Lattafa 24 Carat White Gold Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Bergamotte und LavendelFlakon 24 Carat White Gold von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
24 Carat White Gold Lattafa Eau de Parfum Spray 100ml Sale price€14,90 Regular price€29,50(€149,00/l)
Sold outLattafa Kingdom Women Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Birne und PralineFlakon Kingdom Women von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Kingdom Women Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€29,90(€299,00/l)
Save €10,60Parfüm Fikrah Eau de Parfum 100ml Al Wataniah Spray Al Wataniah | Oriental-StyleParfüm Fikrah Eau de Parfum 100ml Al Wataniah Spray Al Wataniah | Oriental-Style
Al Wataniah
Fikrah Eau de Parfum 100ml by Al Wataniah Perfume Spray Sale price€14,90 Regular price€25,50(€149,00/l)
Narmeen Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleNarmeen Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Mereley Me! Blush Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleMereley Me! Blush Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
Parfüm True Legends Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm True Legends Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Crush Celeste Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Crush Celeste Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Artmis Scent Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Artmis Scent Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Lattafa Ansaam Silver Eau de Parfum 100 ml Flakon in SilbertönenFlakon von Lattafa Ansaam Silver mit Zerstäuber in Nahaufnahme
Parfüm Ruby Of Tobacco Sultan Essancy Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Ruby Of Tobacco Sultan Essancy Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
On saleParfümöl Oriental Bliss von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Oriental Bliss von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.0)
Vanilla Lavande Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonVanilla Lavande Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
Honey & Wood Sultan Essancy Eau de Parfum mit Verpackung und FlakonHoney & Wood Sultan Essancy Eau de Parfum im goldenen Glasflakon
Rayie 4six Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonRayie 4six Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
Ladakee Poison Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleLadakee Poison Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Ard Al Zaafaran Oud Mood Parfümöl 10ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleArd Al Zaafaran Oud Mood Parfümöl 10ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.