Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Marahil Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleMarahil Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Parfüm Lovaine Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Lovaine Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Attar Al Bakhoor Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Attar Al Bakhoor Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.0)
Parfüm Tussie Mussie Intense Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Tussie Mussie Intense Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Save €4,90Lattafa Eclaire Banoffi Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Banane und Dulce de LecheFlakon Eclaire Banoffi von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Eclaire Banoffi Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€29,90 Regular price€34,80(€299,00/l)
Parfümöl Essential Asasi - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Essential Asasi - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Red Fabulous Sultan Essancy Eau de ParfumRed Fabulous Sultan Essancy Eau de Parfum
Parfüm Layl Latif Sultan Essancy Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Layl Latif Sultan Essancy Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Mahaada Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Mahaada Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm True Joy Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm True Joy Eau de Parfum Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Daralis Intense Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Daralis Intense Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Mevaya Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleMevaya Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
(5.0)
The love in my heart Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleThe love in my heart Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
Love Letter Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-StyleLove Letter Eau de Parfum 100ml Sultan Essancy | Oriental-Style
Rani Resham Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonParfüm Rani Resham Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outMukhallat 24 Hours Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 100ml Spray Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Lattafa Lahdath Eau de Parfum 80 ml Flakon mit Rose und KaramellFlakon Lahdath von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Lahdath Lattafa Eau de Parfum 80ml Sale price€34,90(€436,25/l)
Sold outSave €8,00Lattafa Petra Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Pflaume und KokosnussFlakon Petra von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Petra Lattafa Eau de Parfum 100ml Sale price€29,90 Regular price€37,90(€299,00/l)
Women's Magic Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-StyleWomen's Magic Al Rehab Eau de Parfum 100ml Parfüm Spray Al Rehab | Oriental-Style
Sherina Gold Sultan Essancy Parfümöl im Glasflakon mit goldenen RollerflakonsSherina Gold Sultan Essancy Parfümöl mit Pistazien, Karamell und weißen Blüten
Layal Noor Sultan Essancy Eau de Parfum mit Flakon und VerpackungLayal Noor Sultan Essancy Weihrauch-Vanille-Parfüm im Glasflakon
Bamboo & Flowers Damenparfüm von Sultan Essancy mit Flakon und VerpackungBamboo & Flowers Damenparfüm Blumig und frisch
Merely Me Extra! Damen Eau de Parfum von Sultan Essancy mit Parfümflakon und passender VerpackungMerely Me Extra! von Sultan Essancy – fruchtig-floraler Damenduft mit Litschi, roter Johannisbeere, Rose und Vanille
Ivory Jewels Unisex Eau de Parfum von Sultan Essancy mit elegantem Parfümflakon und passender DuftverpackungIvory Jewels von Sultan Essancy, ein cremiger Unisex-Duft mit Vanille, Moschus, weißen Blüten und luxuriöser floraler Duftinszenierung
Candy Paris Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonCandy Paris Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
(5.0)
Floraya Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonFloraya Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
Varkan Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonVarkan Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
Eshala Eau de Parfum im Sultan Essancy GlasflakonEshala Eau de Parfum Produktansicht Nummer 2
Jamila Parfümöl im Sultan Essancy ProduktflakonJamila Parfümöl Abfüllflakons in verschiedenen Größen
(5.0)
Avenly Sultan Essancy Konzentriertes Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-StyleAvenly Sultan Essancy Konzentriertes Parfümöl Sultan Essancy | Oriental-Style

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.