Skip to content

Cart

Your cart is empty

Vanilla Perfumes

Vanilla perfumes feel soft, creamy and warm – from subtle and powdery to sweet and gourmand.

Learn more about this fragrance note ↓

Sort by

Parfüm Hibiscus & Rose Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Hibiscus & Rose Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.3)
Parfüm Rayie Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Rayie Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.4)
Half Moon Parfümöl von Al Rehab mit Lemongras und Vetiver
Parfümöl Sarzam Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Sarzam Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfüm Pineapple Fantasy Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Pineapple Fantasy Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfümöl Tasawar von Swiss Arabian - Parfüm ohne Alkohol Swiss Arabian | Oriental-StyleParfümöl Tasawar von Swiss Arabian - Parfüm ohne Alkohol Swiss Arabian | Oriental-Style
Diwan Parfümöl von Al Rehab mit Safran und OudhDiwan Al Rehab Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-Style
Save €20,10Oud Al Saqr Eau de Parfum 100ml Spray Otoori My Perfumes | Oriental-StyleOud Al Saqr Eau de Parfum 100ml Spray Otoori My Perfumes | Oriental-Style
Otoori My Perfumes
Oud Al Saqr Eau de Parfum 100ml by Perfume Spray My Perfumes Sale price€24,90 Regular price€45,00(€249,00/l)
Oudi Eau de Parfum 50ml Ard Al Zaafaran Parfüm Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Parfümöl Rose Kahva Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Rose Kahva Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Save €3,60Lattafa Al Fursan Oud Edition Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Oudh und HonigFlakon Al Fursan Oud Edition von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Lattafa Al Fursan Oud Edition Eau de Parfum 100ml Perfume Spray Sale price€25,90 Regular price€29,50(€259,00/l)
Parfüm Musk Al Aswad Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Musk Al Aswad Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
Parfümöl Noor al Oud - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Noor al Oud - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Vanilla Oud Nectar Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Vanilla Oud Nectar Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Talia Parfümöl von Al Rehab mit Kokosnuss und OrangenblüteTalia Al Rehab Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-Style
Choco Musk Marshmallow Parfümöl von Al Rehab mit Erdbeere und KakaoAl Rehab Choco Musk Marshmallow Konzentriertes Parfümöl 6ml Al Rehab | Oriental-Style
Parfümöl Rush Hour N8 - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Rush Hour N8 - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Diamonds Delight perfume oil with raspberry and lycheeDiamonds Delight perfume oil with Turkish rose and incense
Save €6,60Lattafa Ra'ed Luxe Eau de Parfum 100 ml Flakon mit Bergamotte und VetiverFlakon Ra'ed Luxe von Lattafa mit Zerstäuber
Lattafa
Ra'ed Luxe Lattafa Eau de Parfum Spray 100ml Sale price€17,90 Regular price€24,50(€179,00/l)
Black Afyun Eau de Parfum in Sultan Essancy glass bottleBlack Afyun Eau de Parfum with coffee beans and pear
(5.0)
Crush Celeste perfume oil with mandarin, saffron and roseCrush Celeste Sultan Essancy fragrance oil with vanilla and sandalwood
(5.0)
Sold outSave €6,35Mukhallat Kashmiri Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 100ml
Lattafa
Mukhallat Kashmiri Eau de Parfum by Lattafa 100ml Sale price€18,90 Regular price€25,25(€189,00/l)
Parfüm Sultan's Dream Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Sultan's Dream Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(4.6)
Sold outSave €15,00Parfüm Shalimar Oud Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 70ml Ard Al Zaafaran | Oriental-StyleParfüm Shalimar Oud Ard Al Zaafaran Eau de Parfum 70ml Ard Al Zaafaran | Oriental-Style
Raghba Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 50mlRaghba Lattafa Parfüm Flakon Unisex
Parfüm Sarzam Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Sarzam Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
(5.0)
Parfüm Attar Eminent Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-StyleParfüm Attar Eminent Eau de Parfum Spray Sultan Essancy | Oriental-Style
On saleParfümöl Attar Mubakhar von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-StyleParfümöl Attar Mubakhar von Sultan Essancy - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Lots of Love Parfümöl - Parfüm ohne Alkohol Sultan Essancy | Oriental-Style
Sold outMalaak Lattafa Eau de Parfum Flakon und Verpackung 100mlMalaak Lattafa Parfüm Flakon für Damen
Lattafa
Malaak Eau de Parfum by Lattafa 100ml Sale price€25,25(€252,50/l)

Frequently Asked Questions

What does vanilla perfume smell like?

From softly powdery to dark and smoky: vanilla is perfumery's most versatile sweetness. Paired with musk it feels soft and skin-like, with oud and amber deeply oriental, with caramel and coffee deliciously gourmand.

Is vanilla perfume only for women?

No – dark vanilla with tobacco, woods or spices is a classic of men's and unisex perfumery. Pure, sweet vanilla is more often worn femininely, but there are no fixed rules.

When is the best time to wear vanilla fragrances?

Vanilla shines in the cold season and in the evening – that is when the warmth of the note shows best. Light vanilla-musk compositions also suit everyday wear and summer.

Which vanilla fragrances last longest?

Alcohol-free perfume oils with vanilla last longest – often all day. Eau de parfum sprays with vanilla in the base are also very long-lasting, as vanilla is naturally a tenacious base note.